Pirmā reflektante Latvijas Universitātē izvēlējusies studēt franču filoloģiju

Pirmā reflektante Latvijas Universitātē izvēlējusies studēt franču filoloģiju

Otrdien, 3. jūlijā, sākusies reflektantu elektronisko pieteikumu apstiprināšana studijām Latvijas Universitātē (LU). Pirmā, kura šogad visagrāk vēra LU Mazās aulas durvis un piereģistrējās studijām bija Alise Deņguba. Viņa izvēlējās studēt franču filoloģiju Humanitāro zinātņu fakultātē.

Alise Deņguba jau ilgi ir iemīļojusi Francijas kultūru un mākslu; jau astoņus gadus viņa apgūst arī franču valodu. Šādu iespēju piedāvā viņas līdzšinējā mācību vieta – Rīgas Purvciema vidusskola. Alise skaidri zina, ko vēlas – viņa jau izpētījusi LU piedāvātās iespējas doties studiju apmaiņas programmās un plāno vēlāk apgūt mākslas vēsturi Parīzes Universitātē.

“LU izvēlējos, jo tā ir prestižākā un senākā universitāte Latvijā. Par citām iespējām apgūt franču valodu nemaz neesmu dzirdējusi. Esmu daudz laba dzirdējusi gan par LU pasniedzējiem, gan atmosfēru kopumā – pieredzes stāsti mani ļoti aizrāva un esmu pārliecināta, ka man šeit patiks,” pārliecināta ir Alise. Viņa cer, ka studijās neradīsies negaidītas problēmas un būs iespēja iegūt jaunus draugus.

Ar Latvijas Universitāti saista prestižas studijas

Tieši vārds “prestižs” ir tas, ko studētgribētāji visbiežāk izmanto, lai skaidrotu izvēli studēt LU. Studētgribētāji norāda, ka LU studiju programmas ir ļoti aktuālas un, tās absolvējot, tiek iegūtas vērtīgas un darba tirgū augstu vērtētas zināšanas, kas jauniešiem ir ļoti svarīgi.

“LU izvēlējos, jo tā ir populāra. Iespējams, arī pēdējā laika reklāmas mani ietekmēja. No studijām gaidu grūtības, vismaz tā man stāstīja, bet tas ir normāli, ar to rēķinos,” saka Mihails Geletko, kurš Datorikas fakultātē vēlas studēt programmēšanu. Turpretī Andrim Lapiņam, kurš arī izvēlējies studijas Datorikas fakultātē, ir jau lielāka pieredze programmēšanā – viņš to sācis apgūt internetā.

“LU izvēlējos, jo tā ir prestiža. Esmu dzirdējis, ka šeit ir mazliet brīvāka mācīšanās atmosfēra nekā citās augstskolās, kā arī uzskatu, ka LU ir daudz spēcīgāka programmēšanā un studijas vispār ir daudz kvalitatīvākas,” norāda Andris, piebilstot, ka no studijām gaida grūtu mācīšanos un lielisku izglītību. Viņa mērķis būtu pēc iespējas ātrāk stāties darba tirgū.

Konsultanti iedvesmo piepildīt sapņus

Līdz pat 10. jūlijam palīdzīgu roku reflektantiem apstiprināt savus pieteikumus vai pieteikt jaunus sniegs ap 30 LU konsultantu. Pirmajā reģistrācijas dienā esot daudz darba, taču ir prieks potenciālajiem studentiem palīdzēt, uzsver LU vēstnese un konsultante Madara Rakšte.

“No studētgribētājiem esam saņēmuši vairākus tiešām sarežģītus jautājumus gan par nenokārtotiem centralizētajiem eksāmeniem, gan par vidusskolu atestātiem, kas iegūti ārvalstīs. Tāpat vairākos neizpratni radījusi konkursa par budžeta vietām norise. Mēs visiem šiem jautājumiem esam gatavi un arī turpmāk palīdzēsim risināt visas neskaidrības,” uzsver M. Rakšte.

Viņa vērtē, ka konsultanta darbs šajās dienās ir ļoti nozīmīgs – konsultantu pozitīvi iespaidoti, daudzi jaunieši plānus attiecībā uz savām studijām ir mainījuši. “Tā ir brīnišķīga sajūta, ja vari iedvesmot cilvēkus – piemēram, viens studētgribētājs vēlējās studēt angļu valodas skolotājos, bet baidījās, ka netiks budžeta vietā. Mēs viņu iedrošinājām no sapņa neatteikties, jo konkurss nav tik liels. Attiecīgi pēc sarunas ar mums šis cilvēks pārkārtoja prioritātes tā, kā bija iecerējis,” pieredzē dalās M. Rakšte.

Latvijas Universitāte saņem visvairāk pieteikumu

Kā liecina 3. jūlija portālā Latvija.lv pieejamie dati, LU ir pieprasītākā augstākās izglītības iestāde Latvijā. Līdz plkst. 18.00 pieteikumu skaits LU bija 2471, tai seko Rīgas Tehniskā universitāte ar 1960 pieteikumiem, Latvijas Lauksaimniecības universitāte ar 482 pieteikumiem, Daugavpils Universitāte ar 320 pieteikumiem un citas augstākās izglītības iestādes.

Starp 10 populārākajām studiju programmām iekļuvušas arī vairākas LU studiju programmas – 1. vietā ir Ārstniecība, 2. vietā ir Tiesību zinātne, 3. vietā ir Datorzinātnes, bet 6. vietā ir Komunikācijas zinātne. Plašāks saraksts pieejams šeit.

Elektroniskā pieteikšanās studijām norisinās portālā Latvija.lv līdz 10. jūlijam. Savukārt no 3. līdz 10. jūlijam reflektantam jāierodas LU personiski, lai savu elektronisko pieteikumu apstiprinātu. Līdzi jāņem visi nepieciešamie dokumenti (vidējo izglītību apliecinošs dokuments, nepieciešamo centralizēto eksāmenu sertifikāti, personu apliecinošs dokuments, priekšrocību apliecinošs dokuments un reģistrācijas maksa 30 EUR).

Līdzīgi kā iepriekšējos gados, pieteikties studijām ir iespējams arī klātienē laikā no 3. līdz 10. jūlijam. To visu var izdarīt, pirmkārt, LU galvenajā ēkā Rīgā, Raiņa bulvārī 19, darbdienās no plkst. 9.00 līdz 18.00 un sestdien no plkst. 9.00 līdz 13.00, otrkārt, LU filiālēs, kā arī citos vienotajā uzņemšanā iesaistīto augstskolu uzņemšanas punktos.

Tāpat līdz 13. jūlijam aicinām pieteikties studētgribētājus studijām maģistra studiju programmās. Plašāka informācija par pieteikšanās kārtību pieejama šeit.