Rektors Indriķis Muižnieks: 10 iemesli, kāpēc studēt LU

Rektors Indriķis Muižnieks: 10 iemesli, kāpēc studēt LU

1. Visplašākais studiju programmu klāsts
Esmu pārliecināts, ka Latvijas Universitātei (LU) jābūt topošo studentu pirmajai izvēlei, jo tieši te iespējams iegūt vislabāko augstāko izglītību vairāk nekā 150 studiju programmās – no humanitārās jomas līdz medicīnai, dabaszinātnēm un datorzinātnēm. Jau studiju laikā studenti var padziļināti attīstīt savas spējas un pierādīt tās dažādos interešu virzienos. Mūsu studiju programmas ir balstītas stabilās akadēmiskās tradīcijās un nepārtraukti tiek modernizētas.

2. Pasniedzēji – vadošie zinātnē un savā profesijā
Visās jomās LU pasniedzēji ir vadošie gan zinātnē, gan savā profesionālajā darbībā. Studentiem ir iespēja tikties un strādāt ar sava izvēlētā virziena līderiem Latvijā, arī redzamākajiem speciālistiem pasaulē.

3. Akadēmiskais centrs Torņakalnā – pasaules līmeņa iespējas
Akadēmiskais centrs Torņakalnā aktīvi top, un pirmo ēku – Dabas māju, tās iekārtojumu un atbilstību studiju un pētniecības procesam – daudzi pasaulē ir uzteikuši kā apbrīnas vērtu piemēru. Tajā apgūst, bioloģiju, ķīmiju, ģeogrāfiju, vides zinātni un ģeoloģiju. Uz Ziemassvētkiem būs gatava jau nākamā – Zinātņu māja, – kurā studēs topošie fiziķi, matemātiķi un mediķi. Savukārt tie, kuri šogad uzsāks sociālo un humanitāro zinātņu studijas, tās droši vien pabeigs jaunajā Rakstu mājā. Ir ārkārtīgi svarīgi radīt izglītības un zinātnes infrastruktūru, jo tas ir ieguldījums ne tikai cilvēku piesaistē, bet arī viņu izaugsmes iespēju veidošanā.

4. Mecenāti un stipendijas
Mums vienīgajiem ir ļoti veiksmīgi strādājošs Universitātes fonds. Mecenāti ar saviem ziedojumiem ir atbalstījuši universitāti un studentus jau kopš pagājušā gadsimta sākuma, un tas joprojām ļoti labi turpinās. Manuprāt, mecenātisma tradīcijas tik plašā apjomā kā LU nav novērojamas nekur citur Latvijā.

5. Absolventi ir konkurētspējīgi darba tirgū
Universitātes izglītība ir universāla, tās lielā priekšrocība ir plašā teorētiskā bāze, kas dod lielāku elastību darba tirgū, spēju pielāgoties mainīgiem apstākļiem un plašas iespējas arī pašam kļūt par uzņēmēju. LU saviem studentiem ļauj konkurēt darba tirgū jau studiju laikā – daudzi no mūsu bakalaura studentiem jau pirmajos gados sāk strādāt tieši izvēlētajā jomā. Vaicājot uzņēmējiem par LU absolventu konkurētspēju (uzņēmējdarbībā, tiesību zinātnē, datorzinātnēs u.c.), viņi atbild, ka LU iegūtā izglītība ir labākā, ko varam Latvijā sagaidīt.

6. Izcili starptautiski sasniegumi
Ir virzieni, kuros LU ir tiešām izcili un starptautiski ļoti labi ieraugāmi sasniegumi, piemēram, biomedicīnā, materiālzinātnē, tāpat arī mūsu Ķīmiskās fizikas institūta un Atomfizikas spektroskopijas institūta paveiktais nano tehnoloģiju un fotonikas jomā. Izcili novērtēts arī kvantu datorzinātnes virziens, kurā vienīgais Eiropas Savienības Zinātnes padomes grants ir piešķirts mūsu profesora Andra Ambaiņa pētnieciskajai grupai, kas nodarbojas ar kvantu datoru algoritmu izstrādi. Īpaši jāizceļ arī Latvijas valodas, kultūras un ekonomikas pētījumi. Piemēram, mūsu Biznesa, vadības un ekonomikas fakultāte sadarbībā ar Matemātikas un informātikas institūtu veic Latvijas ekonomisko aktivitāšu reāllaika novērojumus, analizējot mobilo tālruņu lietošanas aktivitātes. Pēc apjomīgu datu apstrādes pētnieki uzskatāmi parāda, kāda ir konkrētā reģiona iedzīvotāju aktivitāte, piedāvājot secinājumus, kur patiesi Latvijā būtu vērts labot ceļus un būvēt veikalus, bet kur jāorientējas, piemēram, uz tūrismu vai ko citu.

7. Plašas daudzdisciplināru studiju iespējas
Viena LU piedāvātajām priekšrocībām – iespēja sadarboties un attīstīt starpdisciplinārus studiju projektus. Neviena no citām Latvijas augstskolām nevar piedāvāt tik daudzveidīgas daudzdisciplinārās studiju iespējas kā LU. Piemēram, studējot dabaszinātnes, ar kādu no Sociālo zinātņu fakultātes kolēģiem ir iespējams jau studiju laikā attīstīt savu biznesu, darbojoties LU studentu Biznesa inkubatorā.

8. Universitāte kļūst jaunāka
Pēdējo trīs gadu laikā LU ir kļuvusi jaunāka – akadēmiskā personāla vidējais vecums ir samazinājies par pieciem gadiem. Trešā daļa mūsu akadēmiskā personāla ir jaunāki par 40 gadiem.

9. LU filiāles reģionu centros – studē tuvāk mājām
Šobrīd mēs patiesi varam attaisnot savu LU vārdu, jo mums ir astoņas filiāles Latvijas reģionu centros. Filiālēs vēlamies nodrošināt augstu studiju kvalitāti, veidojot studiju programmas, kas novadu attīstībai nes būtisku pienesumu gan skolu, biznesa, gan sociālā darba jomās un reģionālās plānošanas virzienā. Filiālēs topošie studenti var pieteikties studēt visās LU studiju programmās.

10. Sociālo kontaktu tīkls visai dzīvei
Ārkārtīgi būtiski, ka, studējot universitātē, papildu zināšanām, kas vienmēr būs jūsu bagātība, iegūsiet arī plašu sociālo kontaktu tīklu – paziņas, kolēģus, draugus un biznesa partnerus.